Kaza Sonucu Çıkan Dişi Hemen Süte Koyun

Kaza Sonucu Çıkan Dişi Hemen Süte Koyun

Kemerburgaz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nüket Sandallı, “Kaza neticesi çocuğunuzun ana dişleri yerinden fırlarsa, en geç 1 saat içinde, dişi soğuk sütün içine koyarak, diş doktoruna gidilmeli.

Bu şekilde diş yerine tekrardan oturtularak kurtarılabilir” dedi.

Çocuklarda diş yaralanmalarının en çok karşılaşılan 2. diş sorunu bulunduğunu bildiren Prof. Dr. Sandallı şunları söyledi: “Diş kazaları çocukların yeni yürümeye başladığı 2-4 yaşları arası ve okula yeni başladığı 8-10 yaş arası çocuklarda görülüyor. Daha ziyade üst ön dişlerde görülür ve dişlerin kaybıyla sonuçlanabilecek mühim neticeler meydana çıkar. Diş yaralanmaları en çok düşme, oyun kazaları, spor aktiviteleri gibi hallerde meydana çıkabilir. Tüm diş yaralanmaları mühimdir aslında zira aileler dudakta, diş etinde, yüzde rastgele bir yaralanma, kanama olmadığı vakit yaralanmayı önemsemezler ve diş doktoruna yönelmezler ama kolay bir diş kırığında bile kırık yüzeyinin 1 mm karesinde aşağı yukarı 20 ile 40 bin seviyesinde dış ortama açılan milimetrik kanalcıklar vardır. Bu kanalcıklar vasıtası ile tükürükteki bakteriler, sıcak soğuk etkileri, birtakım yiyecek içeceklerdeki kimyasallar bu kanalcıklardan sızarak, dişin canlı kısmına ulaşır ve diş hastalanıp rengi kararmaya başlar. Bu amaçla nasıl olsa ufak bir dış kırığı şeklindeki yaklaşım ile çocuk dişini kaybedebilir.”

DİŞ FIRLARSA NE YAPILMALI?

Prof. Dr. Sandallı, dişin yerinden fırlarsa ne yapılması gerektiği konusu ile ilgili da şu şekilde söyledi: “Diş kaza neticesi tümü ile fırladıysa yapılacak şey çok mühim. Bir kere vakit etkeni çok mühim ve dişin hangi koşullarda diş doktoruna götürüleceği çok mühim. Ne yazık ki aileler ve okul yönetimleri de bunu bilmiyor ve doğru olmayan bir ortamda örneğin kağıda sararak ya da derhal değil, bir gün bekleyerek getiriyorlar. Öyle bulunduğu vakit ne yazık ki o dişi yerine yerleştiremiyoruz. Yerleştirsek de başarılı olamıyoruz.

Yapılması gereken şudur düşen dişi en geç bir saat içinde, olasıysa soğuk bir sütün içine koyarak, çocuk ile beraber çocuk diş doktoruna gitmek gereklidir. Daha evvel dişin kökünden tutmadan, kronundan tutarak yavaş akan bir suyun altına tutup sütün içine öyle koymalıyız. Daha da doğru olan yaklaşım ise şudur, dişi düştüğü yere tekrardan yerleştirerek ve bir pamuğu birkaç kere katlayıp sertleştirdikten sonra çocuğa dişi ısırtarak getirmek daha doğrudur ama aileler bunu fazlalıkla gerçekleştirme istemiyor.

Süt dişleri de yerinden fırlayabilir ama süt dişlerini yerlerine katiyen tekrardan yerleştirmiyoruz. O aralığı koruyacak diğer önlemler alıyoruz zira tekrardan yerleştirme esnasında meydana gelen enflamasyon kalıcı dişlere zarar verebiliyor.”

DİŞ KIRIĞI, DİŞİ KARARTIR

Diş kırıklarının ilk başta çok ciddi bir yaralanma gibi görülmediğini ama olumsuz etkilerinin vakitle çıktığını bildiren Prof. Dr. Sandallı şunları söyledi: “Diş giderek cansızlaşır ve bundan sonra öyle bir hal alır ki günümüz imkanlarımız ile bile kararmayı önleyemeyiz. Dişi kronlamak gibi çocuğun yaşına ideal olmayan önlemlere başvurmak gerekiyor. Çünkü dişin görünen evresinde zarar oluşturmayan bir kuvvet kökünde zarar oluşturmuş olabilir, bunun radyografi ile belirleme edilmesi gerekir. Dişin kırık parçası ile de gelebilir hastalar bu çok doğru bir tedbir. Eğer bir parça kırılmışsa ve onu bulabilmişlerse onunla beraber gelmeleri gerekir. Gerçekten çok güzel malzemeler var bugünümüzde ve diş doktoru o kırık parçayı dişe tekrardan yapıştırır ve çok kusursuz bir estetik sağlamış olur. Eğer kırık parça bulunamazsa tekrar elimizdeki çok iyi malzemelerle o kırık bölgeyi restore edebilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?